Греція - колиска всієї людської цивілізації


В яку б частину Греції ви не заїхали, вам незмінно будуть розповідати, як сильно вам пощастило. Тому що ви потрапили саме в те місце, якого світ зобов'язаний буквально всім - від уміння будувати будинки до вміння говорити. І неважливо, якою мовою, адже Греція - колиска всієї людської цивілізації. Так вважають усі греки. А вже якщо вам довелося ступити на землю Криту, то подібні міркування візьмуть ще більше екзальтований характер. Критяне впевнені: їх острів - батьківщина самої Еллади.

Коли літак, що виконував рейс до Криту, починає знижуватися, пасажирам, що сидять біля вікон, здається, що їх чекає аварійна посадка на воду: землі з ілюмінаторів не видно, кругом лише блакитна морська гладь, яка з кожною секундою невідворотно наближається. І ось як тільки баранці на воді стають ясно помітні і ви розгублено починаєте озіраться, намагаючись зрозуміти, звідки витягти рятувальний жилет, десь під крилом раптом з'являється шматочок суші з злітно-посадковою смугою. Аеропорт Іракліон знаходиться у самого берега, так що море - перше, що бачать гості, прильоту на острів, і останнє, що проводжає їх в дорогу додому.

Взагалі-то море і є головний скарб Криту, що б не говорили місцеві жителі. Стародавні руїни, оливки і шуби в обрамленні міфів про античних богів - тільки приправи до цього глибокому блакитному пейзажу. Море тут якогось абсолютно нереального кольору. Як на фотошпалерах початку 90-х. Кришталево прозоре біля берега, воно стає пронизливо синім на лінії горизонту, а ввечері, коли острів огортають сутінки, зливається з темніє небом - так що вже неможливо зрозуміти, де вода переходить в повітря.


Маленький центр всесвіту
Адміністративно острів ділиться на чотири префектури - це Іракліон, Ретімно, Ласіті, Ханья. І жителі кожної з них скажуть, що їх територія найкраща. Хтось похвастає пам'ятками, хтось - просто красою навколишніх краєвидів. Патріотизм - одна з головних рис критян. Приїхавши сюди, ви неодноразово почуєте твердження, що Крит - центр світу. Особливо кумедно це звучить в грецькому містечку Аногея, який за нашими мірками навіть не містечко, а село. Так ось жителі містечка щиро вважають, що це місце - буквально пуп землі: Аногея знаходиться в центрі острова, він однаково віддалений від Азії, Африки та Європи і розташований в центрі Середземного моря, яке, в свою чергу, згідно з назвою - «середина землі» .

Ледве глянувши на карту, ви зрозумієте, що окомір у який сказав це був дуже привабливий. Жодне з висловів не є правдою, але аногейци вимовляють їх без тіні іронії. У значної ролі своєї батьківщини на світовій арені тут навіть не сумніваються. Адже тут з'явилися на світ багато грецькі політики, а також якийсь великий грецький співак, про існування якого ви, ймовірно, тільки тут і дізнаєтеся. Сама село - місце досить миле. Вузькі вулички, білі будинки, кафе зі столиками прямо на дорозі і магазинчики з домотканим текстилем. В цілому зараз прибережні міста Криту дивно схожі на Туреччину. Ті ж бари на набережних - з нав'язливими закликальниками біля входу, що вітають вас на ламаній російській; ті ж магазини - відкриті з ранку до ночі ... Хіба що замість хусток з намистом для виконання танцю живота тут продають оливкове мило і морські губки, а замість золотих дрібничок в вітринах ювелірних крамниць красуються штучки з лазуриту і срібла. Аногея, що знаходиться далеко від моря, в горах, різко вибивається з цієї картини. Тут ще зберігся традиційний уклад життя.

Тому саме тут у абстрактного курортного містечка (яким Крит постає перед недавно приїхали туристами) раптом чітко промальовується власне обличчя. Воно вусатих, чорнобриві і щетинисто, як місцеві чоловіки, які збираються за чашкою кави в одному з трьох маленьких кафе на площі Перахора. Ви, присівши за один із столиків і дивлячись, як літній господар закладу вітає гостей, раптом виразно починаєте відчувати тутешній ритм життя. Тягучий, як кавова гуща на дні чашки. За тихої площі йдуть дівчинки в гумових сланцях і зі скакалками, вітер роздуває яскраво вишиті полотна скатертин та фартухи в сувенірних крамничках, на східцях церкви на сонці дрімає кішка і вусатий, як і всі тут, чоловік продає апельсини з кузова свого вантажівки, попутно розпитуючи покупців про справи.

Перейнятися духом критської глибинки можна, не тільки потягуючи каву в тінистому дворику кафе, але і зробивши похід в музей місцевого художника Алківіадіса Скоуласа, прозваного Грільосом. «Похід» - звичайно, сказано голосно, це скоріше музеї - маленький будиночок на околиці містечка, в якому зібрані дерев'яні скульптури вусатих чоловіків і наївні картини. Грільос почав малювати і різати по дереву в літньому віці, тому його твори відрізняються зворушливою простотою, властивою звичайно дитячим виробам. Він зображує сцени з життя односельців та історію рідного краю. Сюжети часом моторошнувату: село в полум'ї пожежі, військові битви. На одному з полотен чоловічки в зеленому стріляють з рушниць в чоловічків в чорному - це німці під час війни після викрадення свого генерала розстрілюють всіх чоловіків, яких зустрічають на вулиці. Незграбність ліній, незграбність фігур, хльостають фонтаном кров - ця «дитячість» і простота зображення кривавих баталій по-справжньому шокує.

печерні міфи
Неподалік від села знаходиться плато Ніда, дивитися на яке чомусь теж привозять туристів, і печера Ідеон, де, за переказами, виріс Зевс. Печера, в якій він народився, - це інша крітська пам'ятка. Взагалі в горах Криту величезна кількість усіляких печер і гротів, і багато хто з них є туристичними об'єктами. Одні - тому що пов'язані з міфами, інші - тому що в них колись були виявлені які-небудь важливі історичні артефакти, на зразок наскального живопису або знарядь первісних людей. Але як би там не було, в наші дні і ті і інші виглядають однаково.

Звичайно ж, найвідоміша пам'ятка Криту - Кносский палац. Побудований понад 2000 років до нашої ери, він був серцем мінойської цивілізації, яка вважається найдавнішою в Європі. Сьогодні від палацу, скажімо прямо, залишилося небагато, проте і цього вистачає, щоб упевнитися в велич існувала в ті часи інженерної думки. Палац був схожий не на окрему будівлю, а на цілий місто - 1000 кімнат, розташованих на декількох поверхах, складна планування, коридори, в яких було легко загубитися. Вражає те, що в Бог неба, грому навіть систему освітлення приміщень продумали і існувала каналізація. Багато з загадок Кносса досі залишаються нерозгаданими, зокрема, все ще не розшифрована писемність минойцев. Зрозуміло, таємниці роблять це культове місце ще більш привабливим і сприяють тиражування его символіки на туристичних сувенірах. З Криту складно не привезти що-небудь, на чому не було б зображення древньої фрески, кола з загадковими знаками або, припустимо, кносских бджіл.

До речі, згідно з легендою, місто Кносс заснував син Зевса, цар Мінос, в честь якого отримав назву ранній період грецької цивілізації. Та й лабіринт, де жило чудовисько Мінотавр, нібито справді існував в палаці, так що у вразливих натур на Криті маса приводів зачаруватись. До міфів в Греції взагалі ставляться з великою ніжністю - як до частини своєї історії. І навіть якщо місце не має ніякого відношення до древніх легенд, крітяни знайдуть якусь взаємозв'язок: «А ця гора схожа обрисами на бородатого чоловіка. Це сплячий Зевс »- так впевнено заявляє екскурсовод, вказуючи на зустрілася в шляху безформну височина. Ну, Зевс так Зевс!

Рожеве на блакитному
До речі, про поїздки ... У якій би частині Криту ви ні оселилися, обов'язково візьміть машину напрокат - хоча б на день - і вирушайте в самостійний вояж по навколишніх містечках. Дорога на Криті сама по собі вже величезне задоволення. Як і на більшості островів, шосе проходить уздовж берегової лінії, так що з вікна авто ви будете спостерігати тихі пляжі і змінюють один одного приморські селища з звабливими назвами на кшталт Балі. По краях шосе висаджують олеандр - це єдина рослина, яка не їдять кози, тому пишно квітучі троянди простягали служать природним огорожею, що перешкоджає рогатій поголів'ю вибігати на дорогу. Краса невимовна: гори, море і ці рожеві квіти. Захоплене «о-о-о!» Вилітає само собою з кожним видихом.

Самий цікавий з усіх критських містечок, мабуть, Ретімно. У його історичному центрі, здається, можна зупинитися в будь-якому місці на вулиці і не дивлячись, навмання клацати фотоапаратом, отримуючи першокласні листівки. Білі будиночки, бруківка, що майорить всіма кольорами веселки магазинчики ... Вітрини тут оформляють так, що не зупинитися, щоб подивитися, неможливо: то у величезному скляному акваріумі повалено десятки пар туфель, ніби залишених в передпокої раптово нахлинула юрбою гостей; то в клітку заточений дикий леопардовий ліфчик, немов рветься на волю; то в оточенні «глазурной» трави поблискує коричневими голками шоколадний «тортоёж». Гуляючи по місту, постійно знаходиш якісь сюрпризи: таблички із загадковими позначеннями, старовинні символи. Тут між двома не надто старими будинками цілком можна виявити шматок якоїсь давньої стіни з венеціанськими левами. У Ретімно, до речі, збереглося і кілька венеціанських архітектурних пам'яток, наприклад фортеця і навіть старий портовий маяк.

заборонене місто
Ще одне цікаве місце, яке неодмінно варто відвідати, - Спиналонга. Це маленький острівець на схід від Криту. До нього щодня ходять катери з міст Агіос-Ніколаос і Елунда.
Назва острівця в перекладі з італійської мови означає «довгий шип». Так його прозвали венеціанці, адаптувавши на свій лад існував грецька назва Stil Elounda, тобто «шлях до Елунде». Вони ж побудували тут в XVI столітті фортеця для захисту від піратів, яка зробила острів неприступною цитаделлю, - навіть коли весь інший Крит був завойований турками, Спиналонга ще 45 років залишалася венеціанської. Фортеця стоїть на своєму місці і по сей день, проте аж ніяк не розповіді про неприступність роблять острів одним з найпопулярніших туристичних місць.

Людей приваблюють моторошні легенди, пов'язані з недавнім минулим. Спиналонга була останнім в Європі лепрозорій. З 1903 по 1957 року сюди звозили хворих на проказу, де вони доживали свій вік в повній ізоляції від решти, здорового, світу. Тут знаходяться руїни будинків, де вони селілісь, лікарні, де лікувалися, і кладовища, де їх тіла зраджували землі. Це був справжнісінький місто, мешканці якого вели цілком нормальне життя. Тут була торгова вулиця і навіть каплиця, в якій укладалися шлюби. Так-так, у деяких в колонії прокажених з'явилася можливість почати життя заново. Показово, що в цих шлюбах на острові народжувалися здорові діти.

Якщо не полінуйтеся піднятися в вежу на вершині гори, нагородою вам буде приголомшливий вид на протоку Мірабелло, ви побачите пристань з маленькими білими корабликами, які очікували пасажирів, і головний скарб Криту - безкрає, неймовірно синє море.

Похожие страницы