Слідами короля Артура


 По переказами, з тих пір як феї перенесли смертельно пораненого в бою короля Артура на міфічний острів Авалон, він дрімає там на кордоні між життям і смертю в очікуванні, поки Британії знову буде потрібно його допомогу. Про те, де саме розташований Авалон, сперечаються Англія, Шотландія і Уельс. А ось місцем народження короля Артура всі визнають селище Тінтагель на північному узбережжі Корнуолла.


Корнуолл став називатися батьківщиною короля Артура ще в 1136 році, коли вийшла в світ «Історія британських королів» Гальфрида Монмутского. Якщо вірити цій хроніці, в середині V століття на високій кручі в Тінтагель стояв неприступний замок герцога Горлуа і його дружини леді Ігрейну. Там і з'явився на світ майбутній легендарний правитель бриттів, вихований чарівником Мерліном.

У XIII столітті граф Річард Корнуолльскій, добре знайомий з «Історією британських королів», вирішив відтворити стародавній замок. Згодом і від графської споруди залишилися лише руїни. У середині XIX століття їх відвідав поет Альфред Тенісом, що склав за результатами поїздки цикл «Королівські ідилії». Вікторіанська публіка, зачитує лицарськими романами Вальтера Скотта, ахнула: в межах досяжності є така пам'ятка! Участь селища була вирішена, і тепер руїни замку демонструють туристам як місце народження короля Артура.

За королівським слідом
Дістатися до замку можна тільки по дуже крутий дерев'яних сходів, що вели на скелю. Піднявшись до самого верху, потрапляєш у внутрішній двір перед ступінчастою стіною і воротами, з яких, за переказами, винесли немовля Артура і передали Мерлину. Від колишньої величі замку мало що залишилося, але мальовнича стіна збереглася добре. Правда, стародавні руїни все одно не зрівняються з грандіозною панорамою, яка відкривається з вершини скелі, що носить скромну назву «Дах світу». У цьому місці, на висоті майже 100 метрів, археологи виявили залишки кельтських будівель: фундамент крихітної каплиці і тунелі для зберігання припасів. «Вершина світу» маленька - метрів 300-400 уздовж і поперек. Її легко обійти за півгодини, а потім сісти десь в затишному куточку за камінням і дивитися на порізаний бухтами берег океану.

До речі, фразу «Слідами короля Артура» тут можна розуміти буквально, тому що свій слід на каменях цей персонаж історичних хронік і переказів дійсно залишив. По крайней мере, прийнято вважати, що відбиток саме Артурова ноги видно на відполірованих вітром каменях.
Дух Мерліна, наставника і покровителя Артура, мешкає неподалік від руїн замку - в печері біля підніжжя гори. В печеру Мерліна можна потрапити тільки під час відливу в гарну погоду, коли вода йде з бухти, відкриваючи доступ до житла чародія.

Однак в самій печері серед валунів подекуди залишаються озерця. Темні зводи, глуха тиша, немов у глибині гори, а не в декількох кроках від входу. Уздовж стін помітні величезні камені, за якими колись ховалися контрабандисти - це вже пізніша, піратська історія Корнуолла.
Кажуть, коли вхід до печери затягує густий туман з океану, тут можна зустріти привид Мерліна - старого в загостреному ковпаку і довгому фіолетовому плащі, з посохом в одній руці і чарівним ліхтарем в інший (саме в такому вигляді він стоїть на головній вулиці Тінтагеля, близько сувенірного магазину «Мерлін»). Цікаво, насмілювався хтось заглянути сюди в густий туман, та ще й під час припливу?

Лицарі всіх країн, єднайтеся!
Сучасний Тінтагель - маленьке селище приблизно за півмилі від океану. Єдина споруда, що стоїть на березі, - готель Camelot Castle. Заповзятливі бізнесмени побудували його в 1899 році - на хвилі інтересу до «Артуриане». Однак величезний готель, на думку обуреної громадськості, порушив природну гармонію тутешніх диким місць. В результаті подальше будівництво біля скель було заборонено.

До речі, забронювати номер в місцевих готелях не проблема, якщо тільки ви не збираєтеся сюди в перший тиждень серпня. З 4 по 6 серпня в Тінтагель проходить фестиваль історичної
реконструкції, під час якого розігрують останню битву короля Артура і чорного лицаря Мордреда, а також проводять костюмовані лицарські турніри.

Селище складається практично з однієї довгої вулиці, що веде до руїн замку. Всі готелі, магазини і сувенірні лавки, кафе і ресторани тут на службі у лицарської епохи - король Артур жителів Тінтагеля і годує, і поїть. Але є в селищі одна унікальна заклад, матеріальний символ віри в старовинні легенди - King Arthur's Great Halls. Це дітище англійського мільйонера Фредеріка Томаса Гласскок. До якогось моменту бізнесмен цілком успішно займався виробництвом крему для пудингів, але в душі завжди був пристрасним шанувальником артуровскіх легенд. Пішовши від справ в кінці 1920-х, він переїхав в Тінтагель і заснував тут ні багато ні мало братство лицарів Круглого столу.

Вже в 1933 році в селищі відкрився лицарський будинок, на фасаді якого красувалася фігура короля Артура, що витягає меч з каменю. У великому залі вітражні вікна, церемоніальні дубові крісла, мармурова підлога, трон і стіл - дійсно круглий. Тут можна дізнатися лицарську родовід: хто яким дядькові племінник, у кого який герб. А ще прочитати старовинні вислови про любов і куртуазном ставленні до дамам, наприклад: «Любов не повинна примушувати до любові. Любов повинна спалахнути в серце, але не з примусу ». Глядачі сідають, гасне світло. Театральна пауза - і в непроглядній пітьмі лунає змагальний голос: «Я - Мерлін, і я розповім вам про легендарного короля Артура ...»

До речі, вирушаючи в ці місця, треба пам'ятати, що погода на узбережжі норовлива - вона змінюється по кілька разів на день. Тут то сонце, то дощ, то ясно, то похмуро, але дме майже завжди! А якщо вітер все-таки раптово припиняється, починається таке пекло, що хочеться роздягнутися до футболки. Путівники спеціально підкреслюють особливість клімату, рекомендуючи туристам одягнутися «багатошарово» і не забути про вітровку з капюшоном.

Похожие страницы