Архіпелаг Кабо-Верде - зелений мис


Архіпелаг Кабо-Верде знаходиться в одній з сейсмічно активних зон Африканського регіону Атлантичного океану. Найбільш часто землетруси трапляються на острові Брава, хоча саме на цей острів в XVII в. переселялися жителі сусіднього Фогу, рятуючись від вивержень. Обидва острова в XVIII-XIX ст. були центрами китобійного промислу. Через посушливого клімату у всьому архіпелазі річки пересихають, їх русла наповнюються водою лише в сезон дощів. В інший час джерелом води служать колодязі, свердловини та опріснювальні установки.

У перекладі з португальської Cabo Verde означає «Зелений мис» - за аналогією з найближчим африканським півостровом. Острови Зеленого Мису дуже довго були нежилі. Перші європейці з'явилися тут в XV в., Хоча про ці острови їм було відомо набагато раніше.

Швидше за все, саме їх мали на увазі під Горгадамі в честь вбитої Персеєм міфологічної Горгони - ранній римський географ Помпоній Мел (I ст.) І письменник Пліній Старший (23-79 рр.), А також деякі арабські мандрівники (Ал-Ідрісі, 1100-1165 рр., Ал-Омарі, 1301-1349 рр.). Починаючи з 1446 р тут побували багато мандрівників, в числі перших - венеціанець Алоизий Када-Мосто (1432-1488 рр.) І генуезец Антоніо де Нулі (1415 / 1419-? Рр.), Португальці Діогу Гомеш (1420-1500 рр.) і Діогу Альфонсу (XV ст.). Офіційною датою відкриття архіпелагу вважається 1456 року, коли була формально оформлена передача островів від імені Португалії ордену лицарів Христа, великим магістром якого був португальський король Енріке (Генріх) Мореплавець (1394-1460 рр.). З 1462 р почалося активне заселення островів.

У 1466 р король дарував колоністам право на захоплення рабів. Почалася епоха трансатлантичної работоргівлі, що процвітала аж до 1878 г. За цей час на островах сформувалося їх унікальне населення, його складали португальці, іспанці, французи, африканці і навіть британці, серед яких найбільш відомими виявилися сер Френсіс Дрейк (1540-1596 рр.) І Чарльз Дарвін (1809-1882 рр.). Перший в якості пірата в 1585 р безуспішно намагався заволодіти фортецею Святого Філіпа на найбільшому острові архіпелагу, Сантьягу. Натураліста і автора теорії еволюції Дарвіна зацікавили рельєф і геологія Сантьягу.

У 1853 р в порту столиці зупинявся російський фрегат «Паллада» - так особливості острівної побуту перекочували з докладного колійного журналу Івана Олександровича Гончарова (1812-1891 рр.) В його роман «Фрегат« Паллада ». Російський письменник служив перекладачем в департаменті зовнішньої торгівлі міністерства фінансів і отримав призначення бути секретарем при адмірала Юхим Васильовича Путятіна (1803-1883 рр.) На час його експедиції.

З 1956 р почалася епоха антиколоніальних виступів, очолених Африканської партією незалежності і союзу народів Гвінеї і Кабо-Верде, яка в результаті політичної і збройної боротьби домоглася до 1975 р незалежності країни.

Загострення економічних проблем, як водиться, не змусило себе чекати. Багато з них до цих пір не вирішені, хоча прогрес все ж йде. Через посуху сільське господарство тут не дуже продуктивно, і до 82% продуктів харчування імпортуються.

Електрифіковано близько 50% території. При високій народжуваності до 30% населення живе за межею бідності, а 20% в крайній убогості. Це викликає постійний відтік населення: чисельність діаспори кабовердійцев за кордоном наближається до 1 000 000 осіб.

Грошові перекази мігрантів своїм сім'ям - відчутне підмога економіці всієї країни:
кошти переводяться і офіційно, через банки, і передаються буквально з першим зустрічним, і зараховуються до фондів. На гроші однієї тільки співачки світового масштабу Сезарії Евори (рід. В 1941 р), яка народилася в портовому місті Мінделу (а знаменитих вихідців з Кабо-Верде чимало), міститься вся система освіти країни.

Колись були на островах лісу майже знищені (йшла вирубка на паливо), пасовища витоптані, землі довгий час використовувалися нераціонально, що призвело до ерозії грунтів і знищення їх родючого шару. Уряд впроваджує програму відновлення лісів. Ставка в подальшому розвитку економіки Кабо-Верде робиться на іноземні інвестиції (виділено також кредит в сотні млн доларів місцевим підприємцям) і туризм, який тут розвивають зараз особливо активно (в планах - будівництво великих готельних і розважальних комплексів).

У Кабо-Верде злиття європейських і африканських традицій особливо яскраво виразилося в музиці, це морна - короткі сумні пісні, коладейра - життєрадісні пісні, Фунай - африканські мелодії. Оригінальна архітектура, яка використовує вулканічний туф, образотворче мистецтво (Карлуш Ліма).

ЦІКАВО
У Кабо-Верде дуже популярна спортивна риболовля. 2000 р виявився знаменним для країни: відразу шість світових рекордів за розміром і вагою улову порадували остров'ян і гостей змагань.
На острові Брава вирощують матеріал для «лакмусового паперу» - хрозофору фарбувальну, або лакмусовий траву, синьо-зеленим соком якої просочують клапті лляної тканини. Потім їх витримують в парах перебродившего кінського гною до придбання синього або пурпурного кольору. Минулі такий старовинний сільський «обряд» клаптики використовують при фарбуванні поверхні голландського сиру і в приготуванні лакмус, в кондитерській промисловості: для підфарбовування сухих фруктів і лікерів.

ПАМ'ЯТКИ
Прая (о. Сантьягу): площа Альбукерке, монумент Діогу Гомеша, президентський палац, Музей Табанка, він же етнографічний. (Табанка - це фестиваль всіх видів місцевого народної творчості: пісень, танців, театральних вистав, часто в дусі релігійних містерій, маскарадних ходів - і все це в супроводі музики, що виконується на мушлях, трубах, ксилофонах і барабанах всіх калібрів. Табанка проходить з середини червня до середини липня.);
Сідаде-Велья (осн. В XV в., О. Сантьягу) - занесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО;
Мінделу: вежа Белен і Морський музей;
Національний парк Фог
О. Санту-Антал, особливо цінується туристами за його мальовничість.

Похожие страницы