Відпочинок "за гратами"


Біля стін можуть бути не тільки вуха, але ще і пам'ять. Кам'яну підлогу древньої намоленій церкви пам'ятає глухий стукіт тисяч земних поклонів, фрески Сікстинської капели зберігають спогади про кожному дотику руки Мікеланджело, а в соловецьких келіях досі можна відчути липкий страх засуджених до "вишці". Чи не він вабить туристів в готелі, влаштовані в старих тюрмах? Сотня-друга євро - і на ранок постояльці цінують свободу трохи більше.
Цей маршрут був відомий багатьом злодіям, сутенерам і дебоширам. Від Ковент-Гардена - на тиху лондонську вуличку Great Marlborough St. Колись в цьому стародавньому будинку перебував найстаріший суд Англії. Через нього пройшло чимало відомих злочинців, включаючи Казанову і Оскара Уайльда. Частенько доводилося бувати там і британським рок-зірок 60-х. Справи про порушення громадського порядку Джоном Ленноном і Міком Джаггером розглядалися саме в цьому суді. Тепер тут знаходиться розкішний готель Courthouse Hotel Kempinski. Від колишньої атмосфери страху і торжества правосуддя мало що залишилося. Про скорботних часи нагадують лише кімнатки бару, які раніше були камерами для утримання підсудних. А ресторан Silk розташувався в приміщенні колишнього залу суду: в інтер'єрі досі залишилися трибуна суддів і лава присяжних.
Але все ж колишній суд - недостатньо автентичне місце для «тюремної» готелю. Влада англійського міста Кроуторн зараз вирішують питання про те, щоб перетворити в люксовий готель будівлю колишньої психіатричної лікарні для божевільних злочинців. Вже ці-то стіни напевно пам'ятають своїх моторошних мешканців! Будівля визнано історичним і, за місцевими законами, зовнішній вигляд його фасаду повинен зберегтися навіть у разі перебудови під готель. Збережений, включаючи решітки на вікнах ... Той ще антураж!
Більшість «тюремних» готелів свого минулого не соромляться. Навпаки, заманюють постояльців перспективою відчути себе ув'язненими. Так, адвокат з німецького міста Кайзерслаутерна кілька років тому відкрив готель в будівлі колишньої міської в'язниці. Більшість номерів готелю Alkatraz - одиночні камери з туалетами, які не відокремленими від житлового простору. Шампанське в номер передають крізь віконце в двері. Бар і лобі є клітини-«мавпятник». Переночувати в «Алькатраз» можна всього за 45 євро, включаючи прокат фірмової смугастої піжами.
Останній укладений в'язниці в маєток Alstavik, побудованої на початку XIX століття в самому центрі Стокгольма, вийшов на свободу в 1975 році. А вже в 89-му відкрився готель Langholmen. Як у класичній в'язниці, центральну частину будівлі займає атріум, куди виходять галереї з дверима камер. У Langholmen 89 «одиночок» і 13 двомісних камер. Інтер'єр спартанський - в'язниця ж!
Будівля готелю Lowengraben, розташоване в швейцарському Люцерні, використовувалося в якості в'язниці аж до 1998 року. При переобладнанні дизайнери зберегли максимальну кількість оригінальних деталей: білі стіни, прості металеві ліжка, емальовані умивальники, решітки та навіть електронні замки на дверях камер. Для того щоб увійти в «номер», гостю необхідно отримати спеціальний код. А ще в номерах Lowengraben, як і в камерах справжньою в'язниці, немає ні телевізорів, ні телефонів.
Переробка колишніх в'язниць під готелі - поширена світова практика. У Франції, наприклад, з подачі Н.Саркозі розроблена відповідна програма, яка передбачає продаж готельним мережам дев'яти в'язниць протягом декількох років. Однак більшість подібних проектів передбачає практично повне знищення антуражу виправних установ. Часто про суворому минулому будівель нагадують лише деталі, прихильно залишені дизайнерами. Якби не путівники, ніхто б і не здогадався, що в будівлі готелю Katajanokka в центрі Гельсінкі раніше була в'язниця. Переобладнання обійшлося новим власникам в 15 мільйонів доларів. За ці гроші вони залишили від початкового будівлі лише фасад. Те ж можна сказати і про готелі з промовистою назвою Liberty, який розташувався в будівлі в'язниці в Бостоні. Його переобладнання коштувало 150 мільйонів доларів. В цьому випадку архітектори все ж «пошкодували» деякі деталі. Зокрема, недоторканими залишилися оглядові майданчики охоронців.
Але зустрічаються й інші крайнощі. Всі «Алькатраз» і «куртхауси» - дитячі невинні забави. Постояльці готелю Karostas Cietums в Ліепальском військовому містечку в Латвії грають в зеків по-серйозному. Ця в'язниця була побудована в 1901 році і після революції використовувалася НКВД. Скільки допитів? Скільки ворогів народу вирушило звідти в етап? А скільки - ніколи не вийшли з тюремного дворика? Стіни пам'ятають. А люди, схоже, забули, раз перетворили скорботне місце в атракціон. Але якщо без популізму задаватися етичними питаннями, всі вони виявляються неоднозначними. До радянського минулого в Латвії ставляться часто з люттю. З іншого боку, російським частки цього фанатизму якраз не вистачає. І треба латишам сказати спасибі, що не стали робити в «Каростасе» ніякого ремонту: нари, радянські агітплакати. Дай бог, деякі з постояльців, провівши в цій остраху ніч, дадуть собі слово ніколи в житті не опинитися на місці хостес, одягнених в рипучу чекістську шкіру, - не те що по роботі, а навіть жартома.
Однак і чисті, вискоблені на півцеглини, оштукатурені і пофарбовані стіни бостонського Liberty можуть розповісти багато. Наприклад, про те, як повільно тяглися дні Френка Ебінгейла - того самого, якого зіграв Ді Капріо в «Злови мене, якщо зможеш». Але навіть якщо не звертати уваги на сумні історії колишніх в'язниць, нікуди не дінешся від того, що на протязі століть люди в цих стінах були невільні, відчували страх, втрачали надію. Чи не краще зупинятися на ніч в місцях, не настільки просочених негативними емоціями? Мало хто з туристів задається такими питаннями, раз "тюремних" готелів так багато. Однак на Соловках поки не здогадалися переобладнати каземати в готельні номери. І на місці Бухенвальда навряд чи коли-небудь з'явиться готель. Мабуть, існує певна межа чисельності ув'язнених і жертв, який автоматично переводить в'язниці в розряд місць позачасовий скорботи.

Похожие страницы