Автостоп - ідеальний засіб пересування


АЗІЯ. Континент, який завжди вабив мандрівників і завойовників, учених і просто мандрівних хіпі, підходив ідеально. Щоб глибше зануритися в життя східного світу, ми вирішили під час подорожі перебувати максимально близько до місцевого населення. Пересування автостопом, тобто на попутному транспорті, підходило для цих цілей ідеально. Спочатку маршрут виглядав так: Украина-Россия-Казахстан-Узбекистан-Афганистан-Пакистан-Индия.

Ми готувалися до подорожі, вирішували, що взяти в дорогу. Але найскладніше були візові формальності і не щеплення від різних екзотичних захворювань - найскладніше було відбиватися від скептичних заяв друзів і близьких, що, мовляв, нічого у вас не вийде, поговоріть і заспокоїтеся.
Чи не збулися їх іронічні прогнози, і ось вранці 5 листопада 2007 Іван і я стояли на Бориспільській трасі в очікуванні машини, яка відвезе нас в східному напрямку.

Перший же водій, що підвозив нас, попередив, що в Україні і Росії буде нелегко. Виявляється, в зв'язку з активізацією криміналітету на дорогах водії неохоче підвозять мандрівників. Дійсно, деякі заминки виникали в Росії - дуже часто водії погоджувалися підвезти тільки одного з нас; двох бородатих чоловіків, покритих дорожнім пилом, брати вирішувалися не все. Проте за три доби ми подолали європейську частину нашого шляху і опинилися в країні Центральної Азії - Казахстані.

За Уралом - ВЖЕ АЗІЯ
Безкрая степ, порожня дорога і мороз мінус 15 - так зустріла нас азіатська частина Казахстану. Незважаючи на похмуре початок, країну ми проїхали фактично на одному диханні. Під самим Уральському нас підхопив караван з п'ятнадцяти позашляховиків російського розливу, машини переганяли в Алмати. На них ми і мчали по Казахстану - ночуючи в машинах і харчуючись на загальній дорожньої кухні разом з водіями.

П'ять днів ми їхали через Казахстан - п'ять непростих днів, адже весь цей час ми цілодобово перебували в машинах. І ось нагорода за складності - Ташкент, столиця Узбекистану, зустрів нас чудовою погодою і традиційним гостинністю.

У Ташкенті нас приймали друзі з клубу гостинності (це інтернет-ресурс, де реєструються люди з усього світу, які готові допомогти мандрівникам з житлом, показати місто і т.д.). Приймали нас по-східному широко і з розмахом.

Пересуватися автостопом в Узбекистані виявилося непросто. Зупинялися буквально все, але ось везти безкоштовно мало хто погоджувався. При цьому в гості на плов кликав практично кожен! Але все ж там, де існують машини, є і автостоп, і ось через 3 дня ми опинилися в місті Термез, біля самого кордону з країною, інформація про яку абсолютно відсутня в туристичних виданнях. Відсутня вона з тієї причини, що країна займає лідируюче місце у всіляких рейтингах місць, які не рекомендують для туризму. Назва цієї країни - Афганістан.

ІНШИЙ СВІТ
Зізнатися чесно, до останнього моменту я намагався не думати про те, що ж нас чекає в країні, яка знаходиться в стані перманентної війни. Намагався, але коли підходиш до прикордонного пункту і прикордонники-узбеки говорять щось на кшталт «Ну, тримайтеся, хлопці», всі старання зводяться нанівець. Але мандраж досить швидко випарувався при знайомстві з першим же афганцем. З Фазелем ми познайомилися на кордоні, родом він з Афганістану, але довгий час працював в Москві. Прямував він в місто Мазарі-Шериф і погодився нас підкинути. На наші запитання відповідав досить суперечливо, мовляв, в країні зараз безпечно, але все-таки не розслабляйтеся ...

Слухаючи розповіді Фазель, ми з жадібністю спостерігали за картинками, які пропливали за вікном автомобіля. І перше, що приходило в голову, - ми в іншому світі. У світі, де безроздільно править релігія. Неозброєним оком було видно, що для цих людей молитва - це не просто спосіб показати іншим свою релігійність, а священний обов'язок перед Богом. Коли ми опинилися в самому центрі Мазарі-Шерифа, перше, що спало на думку, - так ми ж тут зовсім одні! У цьому місті не було жодного європейця.

Столиця Афганістану є місто, в центрі якого є кілька будівель традиційної для нас споруди з цегли та бетону. Основне ж житло рядових афганців приліпилося на пагорбах, що оточили місто. Хатини ці буквально стоять одна на іншій і споруджені з чого попало.

Отримати візу до Пакистану нам не вдалося через непросту політичну ситуацію в країні. Що ж, летіти в Делі літаком афганських авіаліній теж виглядало заманливо.

«WHAT IS YOUR NA-A-A-ME?»
Перше враження від Делі було таким: ми потрапили в м'ясорубку, де перемішалося все - люди, машини, корови, мото- і велорикші, знову корови, шедеври архітектури і гори бруду, серед яких ці шедеври розташовані ... Убогість і багатство.
Автостоп в Індії своєрідний і дуже повільний. Зупиняються багато, але в основному просять грошей. Кілька разів навіть велорикші пропонували везти нас і наші величезні рюкзаки кілька сот кілометрів! Звісно, не безкоштовно. Взагалі, життєрадісний і простий народ ці індуси. Частенько траплялися ситуації, коли з вікна проїжджаючого повз нас на повній швидкості автомобіля висовувалася голова; углядівши іноземця, голова кричала, несучись вдаль: «What is your na-a-a-me?».

Крім курйозів, які практично завжди виникали при спілкуванні з місцевими, на нашому шляху була й інша Індія - країна багатої культури і розкішної архітектури. Рухаючись на південь, ми опинилися в містечку Агра, знаменитому тим, що тут розташований Тадж-Махал. У тихому містечку Коджурао з цікавістю розглядали ми древні храми камасутри. Потім ми потрапили в Бомбей, де затрималися на кілька днів, після чого нас чекало захоплююче знайомство зі штатом Гоа.

НОВИЙ РІК У TSUNAMI HOUSES
Гоа відомий тим, що в 70-і роки став місцем глобального поселення хіпі, які втекли від некомфортного для них західного способу життя. Трохи пізніше слава про маленькому штаті на узбережжі Індійського океану гриміла, як про епіцентрі транскультури. Дух пережитого живе там і понині. Опинившись в цьому легендарному місці, ми орендували моторолер за смішні гроші і тиждень колесили по околицях. Новий день - нове місце. Ставили намет прямо на вподобаному пляжі, і так день за днем.

Саме тут, в Гоа, у кого-то з нас народилася думка дістатися до самої південної точки півострова. Ідея здалася цікавою, так що, трохи перевівши дух, ми рушили далі. Ми дісталися до заповітного місця - міста Коньякумарі на самому півдні Індостану. Загадкове це місце - щоранку сюди з'їжджаються тисячі індусів подивитися на світанок, і нерозгаданий процес виходу сонця з-за обрію завжди супроводжується бурхливими оплесками глядачів.

Все хороше колись закінчується, стрімко наближався час залишати Індію. У подальших планах було потрапити в нескорений Пакистан, а потім через Іран, Вірменію, Грузію та Росію повернутися додому. Але ситуація в Пакистані за час нашого перебування в Індії лише посилилася, і візу нам знову не дали. Івану в силу обставин потрібно було швидше потрапити додому, тому він зважився на непростий крок і взяв квиток на літак Делі-Київ. На мене обставини не тиснули, і я подумав, що непогано було б заглянути в країни Південно-Східної Азії.

ДЕСЯТЬ ДНІВ ТИШІ
Через тиждень після прощання з Іваном мій літак приземлився в Бангкоку - столиці Таїланду. Тут я познайомився з голландцем Клеймонсом, який хитається по Азії вже близько року. Від нього я дізнався про буддистському монастирі, розташованому на півдні Тая. У цьому монастирі можна десять днів пожити життям буддистського ченця. Десять днів абсолютної тиші - ось головне правило перебування в цьому місці, в порівнянні з яким п'ятигодинний нічний відпочинок на дерев'яній лаві і дерев'яною ж подушці виглядав не дуже страшно - настільки, виявляється, ми звикли базікати. Практично весь час з ранку до вечора ченці проводять в глибокій медитації.

ДОДОМУ!
Час минав, починала долати туга за батьківщиною. Потрібно було думати про повернення. За землі оптимальним варіантом виглядало їхати з Таїланду в Лаос, потім Китай, Казахстан, Росія і Україна. Саме цим шляхом я і рушив. Вирішив їхати максимально швидко, по можливості ніде не затримуючись. Звичайно, складно було втриматися від спокуси провести месячішко в Лаосі та Китаї, але поклик рідної землі на той момент був сильніший. Приблизно місяць зайняв шлях з Бангкока в Київ.

У Таїланді і Лаосі було дуже просто як з автостопом, так і з їжею і нічлігом, будь буддистський монастир радо запрошував західного гостя переночувати, а місцеві жителі охоче кликали до себе пообідати. Переночувати у місцевих теж можна було досить легко. Китайське гостинність ніяк не поступалася південним сусідам. Загалом, дорога назад була хоч і довгою, але не можу сказати, що складною, тому що всюди є люди, які допоможуть в скрутну хвилину. Є вони всюди, і це не залежить від того, в Азії ви або в Європі, мусульмани вас оточують, буддисти, християни або індуїсти. Саме завдяки цим людям життя наше завжди насичена і цікава в будь-якій точці нашої дуже контрастного на перший погляд земної кулі

Похожие страницы