Місто починається з воріт


«Скажи: в Романьї - мир чи війна? Від стін Урбіно і до гірської сіни, яка вигодувала Тибр, лежить моя країна »- так описав кордону італійської області Романья один грішник, який зустрівся Данте Аліг'єрі в поетичному турне по пеклі.

З тих пір Романья об'єдналася з сусідньою Емілією, і територія «дуету» розширилася. Регіон Емілія-Романья лежить між Апеннінами, річкою По і узбережжям Адріатичного моря. За часів Данте тут бувало всяке, але зараз більш мирного місця годі й шукати - спокійні курорти і старовинні міста, де всякі пристрасті вщухли століття назад.

Навесні, коли пляжний сезон ще не відкрито, саме міста приваблюють туристів: центр регіону Болонья з найдавнішим університетом Європи, Феррара з палацами епохи Відродження, Равенна з дивовижними мозаїками. Навіть головний курорт Емілії-Романьї - Ріміні може похвалитися не тільки пляжами, але й історичним центром, який пам'ятає Юлія Цезаря.

Місто починається з воріт
Колись сам Ріміні був воротами, тільки морськими. У I столітті до нашої ери він носив ім'я Арімінум і був важливим портом Римської імперії.
Тепер на вході в стару частину міста туристів зустрічає арка імператора Августа. Римляни звели її на перехресті двох великих доріг (що веде до Риму віа Фламінія і що веде на північ віа Емілія) і прикрасили архітектурними розкошами, з яких до наших днів збереглися чотири барельєфи богів і дві бичачі голови. Інше багатство зникло в Середні століття, тоді ж арка перетворилася в ворота і обзавелася кріпосними стінами і цегляними зубцями, що нагадують будь-якому москвичеві про Кремль. Від стін практично нічого не залишилося, а ось арка стоїть цілісінька.

Якщо пройти під аркою і рухатися по вулиці Августа, вона виведе на головну площу Ріміні, пьяцца Тре-Мартири (по-нашому - площа Трьох Партизан), яка раніше носила ім'я Юлія Цезаря. Під час Другої світової війни тут повісили партизан, звідси і нове ім'я.
Неподалік від Ріміні протікає увійшла в приказку річка Рубікон.

Колись вона позначала кордон Римської республіки, і полководець Цезар, який підкорив Галію, не мав права перетинати цей водний кордон, не розпустивши свої легіони. Цезар, однак, армію не розпустив, Рубікон перейшов, сказав знамениті слова «Жереб кинуто!» І незабаром став одноосібним правителем Риму. Втім, ще він встиг зайняти Арімінум-Ріміні і вимовити на площі промову перед військами. Цезарева трибуна збереглася до сих пір, статуя полководця теж є (правда, це бронзова копія одного з монументів Римського форуму). Днем Тре-Мартири здається тихою і сонної, точно і не було ніяких партизанів і Цезаря: тут гуляють жінки з колясками і бабусі з собачками. Але годині о шостій-сьомій вечора картина змінюється: жителі Ріміні збираються на площі групами і шумно обговорюють нагальні питання сучасності.

Рухаючись далі по вулиці Августа, ви незабаром опинитеся біля іншого знаменитого пам'ятника римської епохи - моста Тіберія, перекинутого через річку Мареккья аж 2000 років тому. Міст римляни побудували на совість - він досі витримує автомобільний рух.
Звернувши з пьяцца Тре-Мартири вправо, на вулицю 4 Листопада, ви покинете древніх римлян і потрапите в гості до веселого сімейства Малатеста, який управляв Ріміні і околицями з кінця XIII по XVI століття. Тут знаходиться так званий храм Малатеста - собор Сан-Франческо, зведений за наказом самого колоритного представника сімейки, Сиджизмондо. Малатеста вели в принципі звичайну для свого часу життя: воювали з політичними конкурентами, сварилися з римськими папами і різали один одного з ревнощів або через заздрощі видали. Сиджизмондо робив те ж саме, але з особливим розмахом: він був тираном, грубіяном, розпусником, покровителем мистецтв і талановитим полководцем. Першу дружину цей славний чоловік зарізав, про долю другої історія замовчує, зате третю дружину, Ізотта, він дуже любив і побудував для неї грандіозний собор. Правда, правитель Ріміні не дуже вірив в Бога, і собор вийшов схожим на язичницьке святилище - зі знаками зодіаку і фамільним гербом Малатеста на стінах. Жителі Ріміні запевняють, що прикрашають храм емблеми Сиджизмондо і Ізотти - з'єднані букви S і I стали прообразом знака долара. Мовляв, американці все-то домалювали до своєї валюти ще одну паличку.

Інший монумент «епохи Малатеста» - замок Сиджизмондо в протилежному кінці Старого міста, на пьяцца Малатеста. Тут вже немає ніяких прикрас, стіни і башти виглядають суворо, щоб вороги не сумнівалися - їх запросто не захопили. Зате на сусідній пьяцца Ковур є три палацу більш мирного виду: палаццо Гарампі, палаццо дель Аренго і палаццо дель Подеста. Ще на Ковур знаходяться театр Коммунале, пам'ятник Папі Павлу V і фонтан XVI століття, з шишечкой, який так і зветься без викрутасів - «Шишка». На противагу скромному назвою фонтан досить витончений і колись надихнув Леонардо да Вінчі на вірш. А на крихітній вуличці, яка починається біля «Шишки», ви побачите Рибний ринок XVIII століття. Зараз на його кам'яних прилавках вже не продають кальмарів і мідій (для торгівлі морепродуктами побудували нову будівлю), зате у свята столи прикрашають квітами і влаштовують ярмарки народних промислів.

Стара частина Ріміні невелика - її легко обійти за півдня. Туристи часто зупиняються на околиці міста, в районах з співзвучними назвами Bellariva і Rivabella, але і звідти легко дістатися до історичного центру менше ніж за 20 хвилин. Автобус N8 11 з Bellariva і автобус № 4 з Rivabella довезуть вас до кінцевої зупинки, звідки рукою подати і до Арки Августа і до храму Малатеста.

Похожие страницы