А навколо блакитне море ...

Автобусний парк перед воротами мальтійської столиці Валлетти вирував життям. Навколо фонтану з хитромудрими фігурами юрбилася молодь, а водії в блакитних сорочках і з сережками у вухах нервово носилися між ревучими рейсовики, звіряючи годинник і розмахуючи дерев'яними скриньками з дріб'язком. Випивши ранкове капучино, люди поспішали у справах, а мені треба було подорож туди, де, як кажуть мальтійці, панує безтурботність і спокій.

В дорозі
Влаштувавшись в кінець черги на посадку, я дістала карту Мальти і зробила позначку: острів Гоцо (Гозо). Мальтійки, що стоїть поруч, уважно подивилася на мій рюкзак і загадково посміхнулася: «Ви, люба, зробили правильний вибір! Гоцо - це ідеальне місце для того, щоб відчути гармонію з самим собою. Повірте, як тільки ваша нога ступить на Гоцотанскую землю, вам не захочеться звідти їхати ... Пам'ятаєте гомеровскую Каліпсо? Так, саме з Гоцо Одіссей ніяк не міг виїхати, настільки чарівної була краса острова і чарівної німфи. Хотіла б і я провести день-другий там, в тиші біля моря, але внучку в садок потрібно відвести, та й взагалі, у нас, мальтійців, поїздка на Гоцо як канікули за кордоном! І, якщо Мальта здалася вам спокійної, незабаром ви переконаєтеся, що це лише ілюзія ... »

Автобус набирав швидкість і мчав вузькими вуличками. Повз проносилися двори з традиційними мальтійськими балконами, з яких звисали простирадла - прямо над бруківкою. Діти поспішали до школи, а рибалки на набережній хвалилися ранковим уловом. Минувши міста, акуратні вілли з назвами «Санта-Лючія» і «Наше гніздечко», автобус покотив уздовж виноградників по серпантину, спускається вниз, до моря. Про вікно стукали зростаючі при дорозі лаптеподобние кактуси, втрачаючи соковиті плоди, з яких мальтійці готують неперевершений за своїми смаковими якостями традиційний лікер. Кондитерські та намети зі свіжою рибою, фруктами та гігантськими гарбузами залишилися позаду, а на горизонті синіло море, з якого смішно стирчали шпилі яхт і кораблів. Порт Чіркеуа - звідси ми вирушаємо на Гоцо.


А навколо блакитне море ...
За московськими мірками острівні відстані викликають як мінімум поблажливу посмішку, але населення Гоцо всіляко відокремлює себе від життя «старшої сестри Мальти», претендуючи на самобутність.

Раптово з прозорою ранкової димки, що піднімається над водою, практично з нізвідки перед нами з'явився кам'яний силует Гоцо. Корабель пришвартувався в Мджарр - портовому містечку з гордою вивіскою Welcome to Gozo! У ніздрі вдарив аромат свіжої випічки і ванілі з кафе у самого моря. А коли натовп прибулих на острів розчинилася, я залишилася зовсім одна.

- Ей, міс, йдіть сюди!

Обернувшись, я побачила хлопця в розтягнутій тенісці і рваних джинсах. В руках мотузка, кінець якої він прив'язує до причалу. Міцні м'язи, татуювання-корабель.

- Перший раз на Гоцо? - Білі зуби блиснули на сонці. - Автобус № 25 до Вікторії ходить раз на півгодини. Там сьогодні маркет (недільний ринок), буде багато людей і смачної їжі, якщо вам цікаво. А ще можна здорово попірнати, погодка сьогодні в самий раз ... У нас є така скеля стрімка - Fungus rock, йде під воду на 45 метрів ... Одне з найкращих місць в світі для дайвінгу! Мене, до речі, Джоуї звуть, а тебе, sabbiha hafna? (У перекладі з мальтійського «дуже красива дівчина».)

На видиху Джоуї задає ще десяток питань: «Де твій бойфренд?», «Ти любиш піцу?», «Купити тобі каву?», «А ти заміжня?» ...

Сторопівши від такого гарячого темпераменту, я подумки ставлю чоловіків з Гоцо на першу сходинку в рейтингу «побачив-переміг», відсунувши пристрасних італійців на почесне друге місце. А Джоуї все говорить і говорить. Він уже кинув справи і веде мене до зупинки. На пустирі з табличкою Bus Stop стоїть єдиний автобус. Водій мирно сопе, розтягнувшись на сидінні. Час - близько 11:00, але на Гоцо, як пояснив Джоуї, сієста починається, «коли душа забажає». Пейзаж навколо чимось нагадав кадр з американського фільму, в якому туристи-бекпекери, опинившись серед пустельного шосе десь в Техасі, з радістю поспішають до автобусу. Навколо кактуси, жовтий камінь і синє море.

Столиця. Маркет. Храми. люди
Вони називають себе гоцотянамі, розмовляють на мальтійському, але діалект часом вводить в замішання навіть корінних мальтійців. Кожне містечко острова Гоцо має власний прапор і герб, а столиця Вікторія святкує свої свята і фестивалі, відмінні від мальтійських. Острів, населення якого всього лише кілька тисяч чоловік, століттями намагався зберегти свою незайманість і якусь відчуженість. Не дивно, що навіть зараз, коли від туристів немає відбою, Гоцо і раніше дарує своїм відвідувачам атмосферу дивовижною умиротворення і відпочинку.

Столиця острова - це тихе містечко з маленькою площею і каплицею, навколо якої раз на тиждень збирається знаменитий маркет. Нарядні люди з дітьми, кількість яких просто дивує, повільно походжають торговими рядами, сидять в ресторанах, купують морозиво і просто гуляють по акуратним вулицями з каталонськими будиночками епохи Раннього Відродження. На лавочках у хвірток літні дами (нитка перлів на шиї, завитки на голові) важливо проводжають поглядом молодь.

Недільний день - самий жвавий, але все навколо рухається плавно і спокійно. Часом здається, що це уповільнена зйомка і після команди «Знято!» Люди повернуться до метушні і гаму. Але нічого подібного так і не відбулося.

Гоцотяне дивно гостинні, кожен норовив привітатися зі мною або хоча б посміхнутися, але на відміну від Мальти з вельми комерційним заходь-купуй підходом до туристів, ніхто не намагався порушити мій внутрішній спокій. І навіть на ринку особлива атмосфера - крізь мереживні штори ручної роботи світить сонце, побачивши мене торговці затихають і скромно розгортають свій товар.

Гоцо - унікальний рукодельніческій центр Середземномор'я, де можна знайти все, починаючи від меблів і закінчуючи свічками і листівками, виготовленими вручну. Ремісники досі свято шанують традиції предків і передають свою майстерність із покоління в покоління. Відчувається, що остров'яни - одна велика сім'я, тут всі один одного знають, але тим не менше з поважним виглядом простягають руку сусідові, якого бачать щодня.

Якщо маркет втомив і душа бажає пам'яток, можна відправитися в Cathedral Museum, найбільший виставковий об'єкт острова, де відкриті для відвідування архів, картинна галерея і вельми загадкове Silver Vault - підземелля, в якому за старих часів затворнічалі монахи.

Фольклорний музей займає кілька старовинних сицилійських будиночків, пропонуючи туристам виставки домашнього начиння, виготовленої ремісниками різних класів, а також можливість покрутити справжню млин, якій мололи кукурудзу прадідуся сучасних гоцотян.

Історія острова - це 7000 років унікальної культури з домішкою колоніального британського впливу, італійських і екзотичних арабських традицій. Городок Шаара (Xaghra) - другий за своєю археологічної цінності після знаменитих на весь світ мальтійських печер періоду раннього неоліту Tarxien Temples. Якщо вам подобається відпочинок в стилі а-ля Індіана Джонс, тоді загадковий Xaghra Stone Complex, занесений в Книгу рекордів Гіннесса, - саме те. Місце цікаве своєю енергетикою, особисто я це відчула, коли з незрозумілих причин спалах моєї камери відмовилася працювати.

Я сиділа в кафетерії і допивала вже третє капучино, коли до мене підійшов літній чоловік з тростиною. Капелюх, костюм з голочки, на вказівному пальці перстень з родовим гербом.

- Міс, чи можу я запитати, звідки ви до нас завітали? Бачу, що ви не мальтійя, тому хочу поцікавитися, чи подобається вам у нас.

Манера розмови злегка здивувала мене, але, згадавши, що предками мальтійців і гоцотян були лицарі-тамплієри, я підвелася і ввічливо простягла руку.

Альфред Бордж, як представився мій співрозмовник, - учитель при церковній школі.

- Чи знаєте ви, шановна, чому Гоцо називають раєм? Тому що, коли Бог створив землю і зупинився на мить, щоб перепочити, крапелька його поту впала в море і стала крихітним островом з райськими умовами для життя. Господь поглянув і не став нічого змінювати, настільки мирно і щасливо жили там люди. З тих пір, коли хто-небудь з гоцотян їде з острова, всі знають, що рано чи пізно він все одно повернеться - адже рай неможливо проміняти ні на що на світі ... Бажаю вам доброго гоцотанского чоловіка і всіх благ! - Альфред підняв капелюх і пішов.

Чи то спекотне полуденне сонце, то чи історія про сльозі Господньої так подіяла, але я відчула приємну легкість - і, вдихнувши глибше, пішла по вуличці, відчуваючи, що на острові мені подобається все більше і більше ...

За місто
Екіпірувавшись парою хороших черевик, я крокую по розсипаному на землі сіна, переступаючи канави з гноєм. Xexkija - маленьке поселення пастухів на півдні острова. Будиночки виглядають по-справжньому пряниковими, а в повітрі стояв запах свіжого молока і поту коней. Мене зустрічає Зепп, фермер на пенсії, в дірявому майці і просторих штанях. Він заливисто сміється, спостерігаючи за моїми незграбними спробами залишитися по-міському охайною. Ми заходимо в простий будинок, і я знайомлюся з Міріам, дружиною Зепп і берегинею господарства, як він її називає. Запропонувавши мені чашку кави, подружжя Арчідьяконо починає сперечатися, яке молоко використовувати. Вирішено - свіже козяче. Я слухняно йду за Зепп в хлів, звикаючи до напівтемряви і різкого запаху тварин, і відчуваю, як з усіх боків копошиться щось тепле. Міріам вмикає світло, і я бачу, що стою в оточенні кіз.

- Це наші дівчатка, - пояснює Зепп. У кутку гордий самець побачивши мене заметушився і, як мені здалося, навіть трохи збентежився. - Дрю - наш єдиний хлопчик, і ми змушені його прив'язувати, бо він б'ється, та й дівчаткам доводиться несолодко, - жартує Зепп, - але бувають дні, коли у нього свято, а у нас - потомство ...

У всіх кіз на шиї ярличок, а Зепп і Міріам знають їх поіменно: Красненький, Бородатий, Крихітка ... З козячого молока Міріам готує знаменитий гоцотанскій сир джбейна, який Зепп продає на ринку. Поки я знайомилася з червоненькі, Зепп схопив маленького курчати і простягнув його мені:

- У місті такого не побачиш, правда?

Крихітний грудочку гріє мою долоню. Курча набагато важче, ніж я очікувала. Але попереду ще одне випробування - молоко для нашого кави добувати належить мені самій. Регочуча Міріам підводить молоду козу, пояснюючи, що необхідно робити. Я несміливо чіпаю вим'я, з побоюванням поглядаю на задні ноги тварини, здатної в будь-яку хвилину стукнути непрохану гостю, але коза на диво спокійно переносить екзекуцію. Проходить добрих десять хвилин, поки чашка наповнюється парним напоєм.

Ми повертаємося в будинок - і кава поданий ... Ароматний, зі спеціями і кардамоном. Зепп - єдиний на острові фермер, як і раніше працює «вручну», який дозволить техніці перехопити ритм його розміреного життя. День подружжя починається о четвертій ранку і завжди сповнений турбот: нагодувати і подоїти стадо, прибрати хлів, підготувати молоко для сирної закваски ...

- Моє життя проста, - говорить Зепп, посміхаючись. - Я присвятив її тваринам. Це моє від Бога, а він, як відомо, не помиляється, тому я ні про що не шкодую і кожен день для мене як свято.

Зепп знає назви всіх поселень острова, а весь острів, в свою чергу, знає Зепп і його знаменитий сир.

На прощання…
Сонце хилилося до обрію. Прогулявшись уздовж скелястого берега, я повернулася в порт і купила квиток на останній човен, що йде на Мальту. Гоцо потопав у західному світі ... Згадавши слова попутниці в ранковому автобусі, я повернулася обличчям до рибалок, які залишилися на острові, і помахала їм на прощання рукою.

- Вертайся! - Почула я знайомий голос Джоуї.

- Безсумнівно! - Відповіла я впевнено. - Я обов'язково повернусь!
Автор: Олена Солтис
Джерело: Туризм і відпочинок

Похожие страницы