Ашхабадта 1991 жылдың 13

Німеччина Турали

Баобаби - великі дерева, які можна зустріти в Австралії або в Африці. Зовні вони схожі, проте африканський баобаб все-таки відрізняється.

Говорячи про баобаб в цілому, то видів тут можна зустріти насправді 8. Висота дерева теж буває різною і деколи вона досягає від трьох до тридцяти метрів.

Основна особливість баобаба полягає в унікальному зовнішньому вигляді. У ширину дерево сягає від семи метрів до одинадцяти. Листя 5-7-пальчаті.

Баобаб - цікаве дерево, яке потрапило до Книги рекордів Гіннесса. Зовні він похід на будову з кроною, оскільки гілки дерева ростуть практично горизонтально.

Дерево не відрізняється великою висотою - на його тлі більшість дерев виглядають вище. Це пояснюється горизонтальним розташуванням гілок, які теж дуже товсті, але тонше, ніж стовбур.

Завдяки тому, що стовбур у Баобаба дуже великий, в дереві можна розмістити навіть житло.

Найтовстіше дерево було зафіксовано в Книзі рекордів Гіннесса - його діаметр склав більше 50 метрів.


Взимку баобаб відрізняється дещо нестандартним виглядом. Завдяки сформованому у людини стереотипу, що корінь повинен бути в землі, а стовбур зовні, баобаб нагадує саме стовбур з коренем вгорі, адже він відрізняється формою реального кореня більшості звичайних дерев.

Країни Африки, на території яких зростає Баобаб, люблять спостерігати за деревом в той час, коли воно позбавляється від листя - тоді дерево має в чомусь страхітливий вигляд.


Чимало суперечок викликає у вчених тема тривалості життя баобабів. Вони, як вважають дослідники, можуть існувати не більше тисячі років.

Проте нещодавно був проведений радіовуглецевий аналіз кори дерева, в результаті якого встановлено, що взятому зразком понад 6500 років.

Тим часом, дерево баобаб відрізняється іншою структурою, ніж інші дерева. Воно не має кілець, за якими можна було б достовірно встановити вік.

Втім, радіовуглецевий аналіз має властивість помилятися, коли мова йде про встановлення порівняно невеликого віку.

Також особливу збентеження викликає той фактор, що в корі можуть знаходитися останки біологічних організмів, яким +6500 років, але при цьому дерево може бути набагато молодше.

Тим не менш, деякі вчені схильні дотримуватися думки, що насправді баобаб здатна прожити більше 10000 років, але зіставимо Чи цей показник з тим рівнем кисню, який на даний момент міститься в нижніх шарах атмосфери, - залишається загадкою.

Життя дерева баобаб відрізняється такими особливостями:

якщо дерево впало, воно продовжує жити. Головне, щоб хоча б один з коренів контактував із землею;
якщо дерево позбулося кори, воно не вмирає, а знову наростає кору;
в баобаб можна створювати дупла для життя людей - культура Африки цілком допускає можливість життя на деревах.

Де ростуть дерева баобаби


Баобаби ростуть по всій території Африки і навіть на острові Мадагаскарі, який теж вважається Африкою. Сухі тропічні савани - ідеальні місця для життя дерева.

Його місцеві жителі приймають в їжу, роблять з нього мило, ліки, клейові матеріали і навіть посуд.


Крім того, за допомогою кори баобаба можна зробити засіб від шкідників, комах, зокрема, від комарів.

Туризм в Африці може повідати багато чого про баобаб.Важливість для африканських держав дерева баобаб визначається ще й за тією ознакою, що його зображують на гербах і прапорах багатьох країн.

Закордоном, тобто у нас, можна зустріти такий продукт, як кава з баобаба.

Насправді такий продукт існує, причому робиться він не з кори, а з плодів. Їх сушать, подрібнюють, обробляють і одержують ароматний напій.


Також плоди баобаба придатні для створення шампуню і фарби для шкіри, якої розписують тут жіноче тіло.

Баобаби використовуються людьми в найцікавіших цілях:

в Зімбабве прямо всередині дерева була створена станція для посадки автобуса. Усередині дерева є і каси, і зал очікування;
в республіці Ботсвана всередині дерева облаштована в'язниця;
в Намібії всередині дерева облаштована велика лазня і ванна.

Легенда про баобаб

В Африці ходить легенда про походження баобаба.

Вважається, що древній бог посадив велике дерево в долину річки Конго, але йому не сподобалося, тому бог пересадив його подалі, в іншу країну.

Однак навіть там дерево не було досить, тому бог рознервувався і вирвав баобаб з корінням, закинувши його далеко, в пустельну місцевість.

Упав баобаб, як можна здогадатися, коренем вгору, і так залишився рости.

Звичайно, це просто легенда, але місцеві жителі в неї вірять і відносяться до дерева, як до примхливому і постійно незадоволеному живій істоті.

Не пловом единым: зачем туристы едут в Узбекистан

—  Centrasia.ru
Европейские туроператоры предлагают туры по Узбекистану на любой вкус: самостоятельным путешественникам составляют экскурсионную программу с посещением не только древних городов, но и гор, а также фишки последних лет – засохшего Аральского моря и ночевки в палатках.

Похожие страницы