Загадкова земля Варміямазури


Синій, білий, червоний - ці кольори могли б скомпонувати прапор Вармінсько-Мазурського воєводства. Блакить озер, білосніжність вітрил на їх фоні. І рудувато цегляних замків хрестоносців - для контрасту.

Багата палітра місцевих ландшафтів не обмежується тільки цими квітами. Знайдеться тут також щось із зелені та золота: холодить свіжість лісу і вкраплення жовтою ріпаку. Діамантами блищать очі разнокалиберного звірини, що виходить з пущ на водопої. А пущі тут ще ті - на Мазурах їх більше 50 тис. Кв.км. що більше, ніж, наприклад, територія всієї Голландії. Кожен захід сонця над будь-яким з тисяч мазурських озер - це прояв художніх здібностей природи.

Мазури - це особлива історична земля Польщі. Плем'я Галиндо створювало свої тотеми, збирало бурштин. Саме через нього плем'я ядвінгов, що жило по іншу сторону озера, перебило усіх галіндскіх чоловіків. Залишилися лише жінки, що перетворилися в амазонок. Згодом, в XIII столітті, в Галиндо прийшли хрестоносці. Тевтонський орден завойовував ці землі. Натомість наївних язичницьких ідолів хрестоносці зводили могутні замки.

ПО РІЧЦІ
Польські озера утворюють унікальну систему, яка з'єднується рукотворними каналами, річками. Таким чином, нерозривний водний шлях в регіоні становить близько 200 км. Це означає, що «осідлавши» човен будь-якого розміру і виду, турист може днями, тижнями переміщатися лише по воді. Благо, прибережні містечка і села давно стали міні-курортами, готовими дати притулок гостей, нагодувати в ресторанчиках і надати в оренду плавзасіб.
Існує струнка система маршрутів, укладена в путівники, карти і відображена на яскравих покажчиках, які є повсюдно. А озброїтися знаннями і докладною інструкцією можна в центрах туристичної інформації, які безкоштовно раді прислужитися туристу.

На Мазурах є три основних види водного транспорту: розкішні яхти, вітрильники (для умілих), демократичні байдарки (для активних) і човни (для ледачих). У селі Крутиня, де починаються найкращі річкові маршрути, діє Асоціація перевізників на човнах по річці Крутиня «Перкун». Всі «шкіпера» асоціації мають сертифікати і гарантують безпеку прогулянки по річці. До речі, це саме вони щотижня прибирають річку після туристів і підтримують її ідеальну чистоту. Ще б пак - дно річки вистелена зеленим м'яким килимом водоростей або чистим піском.

ЗАГАДКОВА ЗЕМЛЯ ВАРМІЯМАЗУРИ
Вармія лежить в самому центрі Мазур, тому хрестоносці прагнули опанувати цим плацдармом в першу чергу. Саме тут зосереджені найважливіші замки і зміцнення тевтонців. І так повелося століттями: блакить озер, білосніжність вітрил - це Мазури. А рудувато цегляних замків хрестоносців - це Вармія (Ermeland, як говорили пруси - червона земля). А все разом - регіон Вармія-Мазури. Можете вимовляти разом - Варміямазури. Так природніше.

Офіційно столицею регіону є місто Ольштин, який славиться тим, що в літній час тут проходить найдовший в Польщі фестиваль. Щодня впродовж всього літнього сезону тут співають, танцюють, грають, веселяться. А по Ольштинська замку водить туристів знаменитий астроном Коперник!

Ще два містечка - Гіжицько та Миколайки - змагаються за звання літньої столиці Польщі. Курорт Миколайки, розташований між озерами Талцкім і Міколайскім, - це без сумніву, центр вітрильного спорту.

У Гіжицько озера часто-густо усіяні білими і кольоровими вітрилами, яхтами, водними велосипедами. Ці місця зручні також для віндсерфінгу.

Ще одне дивовижне місце - Попільня, де вчені досліджують польських низькорослих коней - диких тарпанів. У містечку Косів-Гурни варто відвідати оленеводческого ферму, де можна помилуватися оленями, оленями, кіньми Пржевальського і муфлонами. У Парку диких тварин в Кадідлове в природних умовах можна спостерігати за вовками, рисями, дикими кабанами. У Борецкой Пущі (с. Волицьке) охороняють і підгодовують зубрів і бізонів. А якщо не полінуватися і встати раніше, то просто поруч зі своїм наметом (будиночком, готелем) можна побачити, як з величним спокоєм до Мазурських Озер виходять козулі, а просто з-під ніг, не поспішаючи, вилітають небачені птахи ...

Пожити по-королівськи
У місто Старе-Яблонки варто заглянути заради яблук. Місцеві яблука - смугасті, соковиті і шалено смачні - славляться не лише на весь регіон, а й «на ура» експортуються. У місцевих SPA-центрах пропонують не тільки вже звичні водні процедури, але масаж ... стиглими яблуками! Яблука застосовуються за таким же принципом, як і розігріте каміння, і видають божественний аромат.

Красу природного ландшафту і багаті дари природи Мазур доповнюють готичні замки, численні костьоли і палаци. У списку 100 найвідоміших польських пам'ятників архітектури, складеному газетою «Жечпосполіта», 16 знаходиться в Вармії і Мазурах.
На першому місці, звичайно, Мальборк (Марієнбург) - велична фортеця на березі річки Ногат, шедевр оборонної архітектури, резиденція магістра Тевтонського ордена. У 1997 році ЮНЕСКО оголосило Мальборк пам'ятником світової культури.

Місцеві жителі радо діляться своєю історією з туристами. І легенду розкажуть, і в замку поселять, і вечеря, як королю, в номер доставлять.
А жити по-монаршого є де! Бартожіци, Битів, Гнів, Квідзин, Оструда, Ольштин, Рин, Кентшин, Лідзбарк-Вармінський, Ольштинек, Нідзіца - всіх замків в околицях не перелічити.
Замок Рин - справжній середньовічний замок з такими товстими стінами, що не працює мобільний зв'язок. Зачинив за собою важкі ворота - і все, ти в XIII столітті. Просто не віриться, що замок пережив розпад Тевтонського ордена, пожежі, навали татар і німців, двічі побував в'язницею, знав тотальне запустіння. І ось його викупили, реставрували і повернули до нового життя як розкішний готель.

ДОВІДКА UTG
Мазури називають Краєм Тисячі Озер, хоча це не зовсім відповідає дійсності, бо озер в цих місцях значно більше - близько 4 тис., Хоча ніхто до кінця так і не порахував. Найбільше з них - Снярдви (113, 8 кв.км), найглибше - Ганьча (108,5 м), а найдовше - Єзьорак (27 км).

ЦІНИ НА СЕЗОН-2010
Проживання зі сніданком в двомісному літньому будиночку коштує в середньому 50-90 злотих з людини. В об'єктах зеленого туризму - 50-70 злотих з людини (зі сніданком).
Пакети all inclusive (харчування, проживання, вечірні ватри, екскурсії, вечори в сауні)
- До 450 злотих за тиждень.
Сплав на байдарці для дорослого (плюс стоянка для автомобіля і трансфер після сплаву в початковий пункт транспортом фірми прокату байдарок) - 7 злотих за годину, 30-35 злотих за день. Сезон в Крутиня починається 15 квітня і триває до 31 серпня. Співвідношення злотий: гривня = 1: 2,4

ЯК ДІСТАТИСЯ
Київ-Варшава - літак або поїзд. Варшава-Ольштин (столиця Вармінсько-Мазурського воєводства) - поїзд (час доїзду - близько 3 годин, ціна квитка - 44 злотих). Також на цьому маршруті дуже зручне автобусне сполучення (Час доїзду - близько 2,5 годин, квиток 46 злотих). В курортні місця Миколайки, Гіжицько, Венгожево, Руцяне-Ніда, Старе Яблонки і ін. З Ольштина регулярно ходять комфортабельні автобуси і маршрутки. Село Крутинь (Krutyri) - столиця байдарок - знаходиться в 22 км від Миколайків.

ДОВІДКА UTG
На півострові біля гирла річки Крутиня і озера Белдани 10 років тому реконструювали поселення племені Галіндо, де відтворена їх щоденне життя, а в історичних дійствах представлені звичаї і ритуали. Шукати Галиндо потрібно в селі Ізнота (повіт Пноскій, гміна Руцяне-Ніда.). В Інтернеті Галиндо немає.Похожие страницы